Реальний обмінний курс і спрощена реєстрація для українців: огляд платіжної системи Wise у 2023 році
Війна в Україні продовжується, люди продовжують покидати свої домівки. Весь світ, зокрема великі міжнародні компанії та бренди, підтримують зараз українців: відкривають свої сервіси, скасовують комісії, збирають благодійні кошти, проводять навчання. Усе це допомагає людям швидше адаптуватися, знайти підтримку та необхідні гроші, речі, їжу. Особливо важливою залишається допомога платіжних сервісів, адже здобути доступ до своїх грошей зараз, отримати кошти від родичів або друзів — значить, мати змогу починати жити заново.
Wise — популярна міжнародна платіжна система, яка підтримала українців та спростила реєстрацію для вимушених переселенців та для тих, хто залишився в Україні. Також сервіс скасував деякі комісії за використання. Із Wise українці зможуть відправляти та отримувати гроші без комісії за конвертацію у близько 60 країн.
Wise з англійської перекладається як “мудрий”, і почати роботу із сервісом, мабуть, буде по-справжньому мудрим рішенням. А щоб ваше рішення було не тільки мудрим, а й зваженим, ми розкажемо основне про платіжну систему: про реєстрацію, переваги та недоліки, про можливості, для українців зокрема, і для всіх користувачів загалом.
З чого починався Wise?
Історія створення Wise дійсно цікава і навіть повчальна. Це історія про приятелів, допомога один одному і співпраця яких створили сервіс, що кожного дня стає в пригоді мільйонам людей по всій планеті. Двоє друзів, Таавет Хінрікус і Кристо Кяерманн, обидва з Естонії, жили та працювали в Лондоні. Таавет працював у Skype і отримував зарплату в євро, але потребував фунтів для життя. Кристо працював у британській компанії Deloitte і заробляв фунти, але мав платити іпотеку в Естонії у євро. Чоловіки обмінювали гроші за банківським курсом, але змушені були платити комісію, та й курс був невигідним.
Таавет і Кристо вирішили співпрацювати і міняти гроші один одному. Щомісяця друзі перевіряли середньоринковий обмінний курс на сайті Reuters, і Таавет переводив євро на рахунок Кристо в Естонії, а Кристо поповнював рахунок Таавета в Англії. У такий спосіб чоловіки отримували кошти в необхідній валюті за лічені хвилини і сильно економили. За їхніми підрахунками, протягом кількох місяців вони заощадили декілька тисяч фунтів. Вирішивши, що їхня ідея може допомогти ще багатьом людям, друзі заснували TransferWise — сервіс, з яким користувачі можуть надсилати гроші у різні куточки планети та не платити шалених комісій. Конвертація здійснюється за прозорим середньоринковим курсом.
TransferWise народився в 2011 році, і сьогодні він зібрав навколо себе 12 мільйонів користувачів. Wise (після ребрендингу він називається саме так) працює у 60 країнах світу та дозволяє отримувати та надсилати платежі у 25 валютах.
Які можливості відкриває Wise?
Із Wise можна надсилати і отримувати гроші у 25 валютах, а зберігати і конвертувати у 53! До того ж сервіс працює на відправку та отримання грошей у 60 країнах, а на отримання у 80. Що ще отримують користувачі Wise?
Будьте уважні, у березні 2022 року через війну, яку почала Росія проти України, Wise оголосив про зупинення грошових переказів до РФ. Також компанія тимчасово призупиняла перекази до України через складність їх обслуговування. Наразі доступ до послуг відновлений.
Сайт 16 мовами. Інтерфейс сайту Wise перекладений 16 мовами, зокрема українскою, тож отримати всю необхідну інформацію можна зручною мовою. Також можна обрати англійську, українську, французьку, німецьку, польську, китайську, російську мову тощо.
Пенсія та зарплата на рахунок Wise. З рахунком Wise просто працювати, переїжджати та жити в іншій країні. Для того, щоб отримувати зарплату, пенсію та інші виплати, не обов’язково відкривати новий банківський рахунок: ви можете передати реквізити Wise пенсійному фонду, роботодавцю, сім’ї або друзям і швидко отримувати платежі так, як їх отримують місцеві жителі.
Дебетова картка Wise. Wise випускає для своїх клієнтів безкоштовні дебетові картки. Картка надається як у фізичному, так і у віртуальному форматі, тож вона завжди буде з вами: у гаманці або в телефоні. Картку можна додати в гаманці Google Pay і Apple Pay. Також вона з’єднана із балансом Wise, тому всі транзакції проходять одразу через рахунок. Картка працює в понад 200 країнах, а ви можете знімати з неї гроші у більш ніж 2,3 мільйонах банкоматах по всьому світу.
Розрахунок у місцевій валюті. Із карткою Wise можна розраховуватися в будь-якій країні в місцевій валюті. Гроші конвертуються автоматично і за найвигіднішим курсом.
Безпечна сплата в міжнародних і зарубіжних інтернет-магазинах. Сплачувати в зарубіжних онлайн-магазинах ви можете у валюті тієї країни, звідки робите замовлення. Якщо на вашому рахунку немає потрібної валюти, кошти все одно автоматично конвертуються за найбільш вигідним курсом. Вам також не потрібно буде сплачувати комісію банку та його націнку: комісія за конвертацію Wise завжди відома заздалегідь. Усі онлайн-платежі захищені і здійснюються тільки з підтвердженням особистості через 3D Secure. Після здійснення оплати вам миттєво приходить повідомлення.
Отримання грошей з усього світу. Wise підлаштовує реквізити вашого мультивалютного рахунку для платежів в різних країнах. Ви можете отримати маршрутний номер для доларів США, IBAN і код банку для фунтів стерлінгів, BSB-код для австралійських доларів, IBAN і SWIFT для євро, транзитний номер і номер банківської установи для канадських доларів тощо. Ви можете прив’язувати реквізити свого рахунку Wise до PayPal, Stripe, Amazon тощо і отримувати гроші, виставляти рахунок контрагентам, керувати доходами. Гроші можна конвертувати в 53 валюти за реальним обмінним курсом та з найнижчими комісіями.
Ваша нерухомість під вашим контролем. Якщо ви плануєте купити житло за кордоном, то дешевше це буде зробити з Wise. Система застосовує гнучке ціноутворення, тож при переказі сум від 100 тисяч фунтів або еквівалентних сум в іншій валюті комісія буде значно нижчою та приємнішою. У середньому послуги Wise виходять дешевшими за послуги британских банків у 6 разів. Якщо ви вже маєте нерухомість за кордоном і здаєте її в оренду, Wise допоможе отримати платежі від орендарів. На власні реквізити рахунку ви можете отримувати платежі в 9 валютах та конвертувати їх за потреби.
Зручна виплата заробітної плати співробітникам. Якщо ви даєте роботу іншим людям, послуги Wise допоможуть вам виплачувати заробітну плату підлеглим швидко та просто. Із сервісом можна здійснювати до тисячі платежів за допомогою пакетного завантаження через послугу масових виплат. Для цього потрібно завантажити електронну таблицю з платіжними реквізитами працівників та одним переказом виплатити всі зарплати. Комісія за транзакції коливається залежно від щомісячного обсягу виплат, країни та валюти переказу, але переважно не перевищує 1% від суми. Wise також інтегрується в бухгалтерські програми QuickBooks та Xero.
Міжнародна служба підтримки. Офіси служби підтримки Wise розташовані по всьому світу, а спеціалісти надають послуги різними мовами. Жодних ботів та штучних інтелектів — вам завжди допоможе людина зручною вам мовою.
Мультивалютний рахунок. З мультивалютним рахунком можна зберігати гроші в понад 50 валютах, отримувати та надсилати кошти, сплачувати карткою Wise. Поповнювати рахунок можна в 19 валютах і конвертувати кошти між своїми балансами за реальним обмінним курсом і з найнижчими комісіями.
Як зареєструватися у Wise та які є умови для українців?
Загалом реєстрація в системі проходить в чотири етапи та виглядає так:
- Реєстрація онлайн або в застосунку через адресу електронної пошти.
- Підтвердження особистості для початку роботи із рахунком.
- Поповнення балансу через банківський рахунок, Google Pay або Apple Pay, кредитну або дебетову картку.
- Отримання реквізитів рахунку, випуск картки, відкриття можливості отримувати та надсилати платежі.
Компанія розуміє, що через війну багато українців були змушені терміново виїхати з країни або переїхати, не всі зараз мають доступ до документів, але грошової допомоги від рідних та друзів потребують мільйони. Для всіх: тих, хто залишився в Україні, тих, хто переїхав в її межах, тих, хто тимчасово живе за кордоном — Wise спростила реєстрацію та верифікацію і скасувала деякі комісії. Ми розберемо, як зараз зареєструватися мешканцям України та які документи знадобляться.
Створення профілю та використання цифрової карти, яку можна прив’язати до Google Pay або Apple Pay, тепер безкоштовні для всіх користувачів з адресою проживання в Україні.
Реєстрація
Зареєструватися в Україні можна так само, як і всюди. Для цього:
- Завантажте застосунок Wise з Google Play Market або App Store або зайдіть на офіційний сайт wise.com. Натисніть “Реєстрація”.
- Зазначте свою адресу електронної пошти і придумайте пароль. Зверніть увагу, вказана пошта має бути робочою та надійно захищеною, вам завжди потрібно мати доступ до неї. На пошту приходитимуть повідомлення, підтвердження та квитанції.
- Внесіть особисті дані: повне ім’я, дату народження, чинну адресу і номер телефону.
Підтвердження особистості
Для українців у Wise дещо розширили список документів, які приймаються для підтвердження особистості.
Якщо ви знаходитеся в Україні або поза її межами та маєте актуальні документи, що підтверджують особистість, у Wise можна завантажити для верифікації фотографію українського паспорту, ID-картки або посвідчення водія. Якщо ви хочете отримати реквізити для рахунків у USD, EUR, вам потрібно сфотографувати документ в реальному часі та зробити селфі за допомогою застосунку. Wise надає покрокові інструкції під час подачі документів.
Якщо ви знаходитеся за межами України та не маєте українського посвідчення особистості, надайте Wise документи біженців. Тип документа залежить від країни, у якій ви перебуваєте.
Якщо ви знаходитеся в Угорщині та не маєте українського посвідчення особистості, зверніться до місцевих органів влади. Ви можете отримати статус тимчасового захисту і документ, що засвідчує особистість. Wise приймає цей документ для проходження верифікації.
Активація рахунку
Зверніть увагу, для початку роботи із Wise вам потрібно поповнити ваш баланс у системі. Для цього ви маєте мати доступ до даних банківського рахунку, до електронного гаманця або до даних кредитної/дебетової картки. Рахунок та картка мають бути відкритими на ваше ім’я.
Щоб отримати ваші перші реквізити, потрібно поповнити рахунок Wise на 20 євро або на еквівалентну суму в іншій валюті. Будьте уважні: поповнити рахунок у гривні неможливо, тож, якщо ви хочете користуватися цією валютою, поповніть баланс спочатку в іншій валюті, а потім конвертуйте гроші в гривню.
Ви можете поповнити рахунок Wise, навіть якщо у вас немає валютного рахунку в українському банку. Обирайте будь-яку валюту як валюту поповнення у Wise, а ваш банк автоматично конвертує гривні та надішле кошти вже у валюті. Гроші надійдуть миттєво, але за конвертацію та переказ банк може стягнути комісію. Поповнювати рахунок можна з карток monobank, Universal Bank, Укрсиббанку, ПриватБанку, Райффайзен Банку, ОТП Банку, Ощадбанку, Акцент-банку, а також з дебетових та кредитних карток. Після активації реквізитів ви можете замовити картку Wise.
Як випустити картку Wise українцям?
Для замовлення картки перейдіть на відповідну сторінку і натисніть “Замовити картку”. Вкажіть адресу доставки і сплатіть 6 євро або відповідну суму в іншій валюті за виготовлення та доставку. Ці кошти можуть бути списані з вашого рахунку Wise. Обслуговування картки є безкоштовним.
Наразі Wise не відправляє фізичні картки в Україну, але всі українці можуть безкоштовно отримати цифрову картку, додати її в Google Pay або Apple Pay та сплачувати нею усюди, де приймається безконтактна оплата. Якщо зараз ви знаходитеся в Європі та хочете випустити фізичну картку Wise, додайте адресу в Європейській економічній зоні (ЄЕЗ) на сторінці даних вашого профілю і вкажіть її як адресу для доставки картки.
У підсумку
Підтримуючи Україну, Wise скасував деякі комісії та спростив українцям процес реєстрації в системі. Рахунок у Wise підійде і тим, хто хоче здійснювати особисті платежі та переказувати гроші іншим користувачам системи, і тим, хто планує вести бізнес, отримувати платежі від клієнтів, отримувати оплату за оренду від орендарів, виплачувати зарплату підлеглим.
Головна перевага Wise — конвертація грошей за реальним обмінним курсом без націнок та шалених комісій. Недолік теж є — сервіс працює в обмеженій кількості країн, тож вам завжди потрібно буде перевіряти, чи працює Wise в країні, гроші до якої ви плануєте надсилати.